Bemutatkozás
A Kőbányai Apraja Falva Bölcsőde 1978-ban nyitotta meg kapuit az érdeklődő családok és 20 hetes – 3 éves gyermekeik előtt. Bölcsődénk elsősorban az Újhegyi sétányon és annak közvetlen vonzáskörzetében élők bölcsődei szükségletét látja el, de előfordul, hogy a kerület másik pontjáról érkezik hozzánk gyermek. A bölcsőde infrastrukturálisan nagyon jó helyen van, tömegközlekedéssel és autóval is egyaránt könnyen megközelíthető, a környező házakból pedig pillanatok alatt ide lehet érni gyalogosan is.
Az alapellátás részeként 4 gondozási egységben, 8 csoportszobában történik nálunk a kisgyermekek gondozása, nevelése. Csoportszobáink világosak, tágasak. Gazdag és színes játékkészletünk biztosítja a gyermekek számára a szabad játék lehetőségét. A gondozási egységekben összesen 16 kisgyermeknevelő felel azért, hogy a hozzánk járó bölcsődés korú gyermekek a maximális ellátást kapják, mind fizikailag, mind érzelmileg. Az ő biztonságuk a legfontosabb számunkra, ennek biztosítására szakmailag felkészült, több éves gyakorlattal rendelkező kisgyermeknevelőink vannak. Fürdőszobáink szépen felújítottak, jól felszereltek. Gondozási egységeink külön udvarrésszel rendelkeznek, ahol lehetőség van a gyermekeknek mozgásigényük kielégítésére. Rossz idő esetén a két aulánk nyújt lehetőséget egy másfajta mozgásra. Teraszainkon egész évben időjárás függvényében kint alhatnak a gyermekek.
Megújult sószobánkban Himalája sótéglák beépítésével egy természetes sós klímát hoztak létre, melynek levegője pozitívan hat légutakra, légúti megbetegedésekre, illetve annak megelőzésére. A hátul megvilágított sófalakkal kihasználhatjuk a színek terápiás hatását. A gyerekek nagy örömére egy sóhomokozót is létrehoztuk, mely a homokozás élményét a szobában is biztosítja a gyermeke számára. A bölcsődébe járó gyermekek térítésmentesen vehetik igénybe egész évben.
A bölcsőde 6 csoportszobájában hagyományos, a szabályozásoknak is megfelelő szakmai tevékenység, gondozás, nevelés történik, csupán a kisgyermeknevelők személyes attitűdje, kreativitásasa ad némi változékonyságot a csoportok között.
Két csoportszobánkban Montessori Mária pedagógiai rendszerén alapuló nevelés folyik, ami lényegében szintén az alapellátás része. Bölcsődénk Magyarországi Montessori Egyesület által Minősített Montessori Gyermekintézmény címet viselheti 2016.12.16 – tól. Erre nagyon büszkék vagyunk. A csoport működésének alapjai ugyanúgy a bölcsődei szakmai irányvonalakat követi, azonban kiegészül Montessori pedagógiájának metodikai elemeivel. Tulajdonképpen a magyarországi bölcsődei előírásokba integráltuk bele ennek a módszernek a lényegét, és azokat az elemeit, amelyekről sok éves tapasztalatunkkal úgy gondoltuk, hogy ráhúzható ennek a korosztálynak a nevelési előirányzataira. A Montessori csoportokban a kisgyermeknevelők a Montessori Mária által megalkotott pedagógiai módszerekkel és az általa kifejlesztett eszközökkel gondozzák, nevelik a csoportba járó 12 gyermeket.
A bölcsődés és óvodás gyermekek számára főz naponta a korszerű táplálkozás irányelveit figyelembe véve HACCP rendszer alapján. Az étlap összeállításánál figyelembe vesszük élettani szükségleteiket, illetve a korszerű, egészséges életmódhoz igazodva alakítjuk ki napi étrendjüket.
Ünnepeink:
Bölcsődénkben hagyománnyá vált, hogy közösen emlékezzünk meg az aktuális ünnepekről.
Mikulás ünnepségen a télapó minden gyermeknek személyesen adja át a csomagot, a gyermekek versekkel, énekekkel köszöntik a Mikulást.
Karácsonykor a szülőkkel közösen énekelnek a fa körül, ajándékokkal, játékokkal lepjük meg a gyermekeket.
Farsang alkalmával jelmezbe öltöztetjük a gyermekeket, zenével, tánccal telik el a délelőtt.
Húsvétkor a kisgyermeknevelőkkel tojást festenek, együtt díszítik a csoportszobákat a gyermekek. Az udvaron közösen keresik a színes tojásokat.
Anyák napjára a gyermekek készítik az ajándékot, verset mondanak az édesanyáknak.
Gyermeknapot szervezünk minden év májusában, melyet szombaton tartunk. Itt az egész család eltölthet egy délelőttöt. Gazdag programot kínálunk /ugrálóvár, arcfestés, lufihajtogatás, kézműves foglalkozás/. Pogácsa és limonádé nem maradhat el a délelőtt folyamán.
Búcsúzóul az óvodába menő gyermekekkel közösen énekelnek, verselnek a kisgyermeknevelők, majd egy kis zsúr következik a szülőkkel közösen.